Wersja kontrastowa
Wielkość czcionki A A A

MENU

Sosna na szczycie SokolicyCzwartek, 06 września 2018

10 września 2018 r.

W sobotę i niedzielę (8-9 września br.), w obecności strażnika Straży Parku PPN, na szczyt Sokolicy udali się specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai. W trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan uszkodzenia korony jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane w dniu poprzednim. Podczas pobytu na miejscu i bieżących konsultacji stwierdzono, że pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. W związku z powyższym podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi. Złamany fragment korony zdeponowano w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Zostanie on poddany badaniom (m.in. dendrochronologicznym) i konserwacji.

 

Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego docenia troskę oraz pragnie podziękować wszystkim tym, którzy śledzą ostatnie wydarzenia związane z nieszczęśliwym wypadkiem na Sokolicy.

 

 

7 września 2018 r.

Poniżej zamieszczamy drugą notatkę ze zdarzenia, sporządzoną przez pracownika Parku:

W dniu 06.09.2018 gdy przebywałem na Trzech Koronach (Okrąglicy). Około godziny 12 usłyszałem nadlatujący helikopter. Okazało się, że jest to helikopter TOPR-u który, leciał w kierunku Szczawnicy. Długo było go słychać, gdyż zawisł w powietrzu, jak się później okazało, nad Sokolicą. O 12:20 helikopter zrobił dwa okrążenia wokół szczytu Okrąglicy i Płaskiej skały, po czym udał się nad Sokolicę i po krótkim czasie odleciał. Powiadomiłem o tym fakcie Dyrekcję PPN. Po kilku minutach dowiedziałem się, że doszło do wypadku na Sokolicy, do którego wezwano śmigłowiec, i że podczas tej akcji uszkodzono reliktową sosnę na skale.

 

 

6 września 2018 r.

Informujemy, że w trakcie akcji ratowniczej prowadzonej w dniu 6 września na terenie Parku, poważnemu uszkodzeniu uległa sosna na szczycie Sokolicy.

Poniżej zamieszczamy pierwszą notatkę ze zdarzenia, sporządzoną przez pracownika Parku:

W dniu 6.09.2018 roku w okolicach godziny 11 wydarzył się wypadek na szczycie Sokolicy, wg. relacji naocznych świadków (jej znajomych) młoda dziewczyna straciła przytomność i uderzyła głową o skały. O wypadku powiadomił nas nasz pracownik. W chwili pojawienia się pracownika Parku na Sokolicy około godziny 11,15 dziewczyna leżała obok barierek pośrodku galerii widokowej. Była przytomna i można było się z nią porozumieć. Jej znajomi okryli ją kurtkami, zakleili ranę na czole plastrem, krew nie ciekła z rany. GOPR został powiadomiony i jechał w kierunku Sokolicy. Pracownik Parku stwierdził, że sytuacja jest pod kontrolą i w chwili kiedy usłyszał pojazd GOPRu jadący z dołu, udał się do pracowników naprawiających szlak na zakosach Sokolicy. Dziewczyna otoczona znajomymi, przytomna leżała i czekała na pomoc. Po jakimś czasie nad Sokolicę nadleciał śmigłowiec, zawisł na chwilę nad szczytem i odleciał. Po raz drugi nadleciał po kilku minutach i drugi raz zawisł nad szczytem. Wg relacji świadków, w czasie pierwszego zawiśnięcia śmigłowca nad Sokolicą (około godziny 12,18) od podmuchu wiatru złamała się górna gałąź sosny reliktowej….

Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego

GALERIA